• Ciekawscy drugoklasiści. Ile wiedzy w głowie się mieści?

• Podczas lekcji  projektowych uczniowie nazywali i oswajali emocje. Trenując koncentrację i współdziałanie w zespole, zrobili kolejny krok w stronę zdobywania kompetencji społecznych.
      Wszystkie cele projektu zostały zrealizowane.

Cele projektu:
      Podczas realizacji projektu uczniowie:

- Ćwiczyli mierzenie temperatury

- Zbadali właściwości skał.

- Dowiedzieli się, jak działa telefon.

- Odkryli, co zrobić, by bezpiecznie korzystać z prądu.

- Nauczyli się wyciągać wnioski z obserwacji przyrody i tego, co ich otacza.

Zrealizowane tematy:
      - Jak być dobrym przyjacielem?
      - Jak ludzie przeżywają emocje?
      - Jak trenować myślenie?
      - Czy pamięć mózgu jest nieograniczona?
      - Z czego składa się skała?
      - Dlaczego widzę, czuję i słyszę?
      - Dlaczego możemy rozmawiać przez telefon?
      - Jak bezpiecznie korzystać z prądu?
      - Jak odczytywać temperaturę?
      - Z jakich okazji ślemy pocztówki?
      - Dlaczego warto czytać książki?
      - Dlaczego warto być uczciwym?

Projekt realizowany przez Panią Karolinę Frejer oraz klasę 2H.

• Akademia Przyrodnika Żubra Pompika

• Program zewnętrzny dla pedagogów, którzy poprzez tematyczne zabawy motywuje dzieci do działania, do współpracy w grupie, ale też samodzielnego poszukiwania i odkrywania przyrody.

Projekt realizowany przez Panią Beatę Golińską i klasę 1G.

Zapraszamy do obejrzenia reportażu z realizacji tego projektu:

Akademia_Przyrodnika_Z_ubr_Pompik.mp4

• Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne Projekt: Ręce szyją, a głowa odpoczywa.

• Projekt Ręce szyją a głowa odpoczywa realizowany między marcem a czerwcem służył zminimalizowaniu stresu u dzieci spowodowanego wydarzeniami otaczającego nas świata.

W ostatnim czasie ilość problemów zdrowotnych, a w szczególności chorób związanych ze zdrowiem psychicznym dotyka coraz to młodsze dzieci. Szkoła jest idealnym miejscem do rozwijania kompetencji potrzebnych do utrzymania dobrego stanu psychicznego.

Uczniowie brali udział w cyklu warsztatów nauki szycia. Działania poległy na szyciu maskotek, poduszek, gniotów, które mają działanie odstresowujące, gdyż są one wypełnione pestkami wiśni. Projekt związany z kształtowaniem postaw otwartości, dialogu, akceptacji różnorodności.

Celem projektu było zminimalizowanie stresu, zrelaksowanie się, uspokojenie, wyciszenie po trudach dnia codziennego.

Projekt realizowany przez Panie Agatę Anusiak i Małgorzatę Binkowską oraz klasę 2J i uczniów przebywających na świetlicy szkolnej.

• Trzymaj formę

• Trzymaj formę to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu:
      propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.

W tej edycji całość była prowadzona przez uczniów klasy 6A. Ich zadaniem było kompleksowe zajęcie się zagadnieniem zdrowego odżywiania i celowości wykonywania ćwiczeń w życiu codziennym.
      Każdy z uczniów dostał odrębne zadanie jednak główna ich rola polegała na współpracy z młodszymi klasami. I tak - część uczniów poprowadziła lekcje o zdrowym odżywianiu w wybranych klasach 1-3 (dzieciaki podobno były zachwycone - same prowadzące również). Kolejna grupa prowadziła lekcje WFu również dla klas młodszych, ale tym razem bardziej 4-5. Pozostałe grupy przeprowadziły ankiety na temat zdrowego odżywiania wśród wybranych uczniów naszej szkoły (nie była to imponująca ilość, ale mieliśmy bardzo ograniczony czas).

Na szkolnej tablicy zawisła też gazetka na temat zdrowego odżywiania. Z braku czasu nie zdążyliśmy zrobić elektronicznej gazetki o zdrowym żywieniu, ale wszystko do nadrobienia.
      Akcja była pozytywna pod wieloma względami. Niewątpliwą korzyścią oprócz szerzenia zasad zdrowego żywienia była możliwość integracji uczniów naszej szkoły.

Projekt realizowany przez Panią Agnieszkę Redkiewicz i klasę 6A.

• Jedzenie : NIE wyrzucaj-szkoła nie marnuje

• W II semestrze uczniowie klasy 6C przystąpili do projektu: Jedzenie : NIE wyrzucaj-szkoła nie marnuje, który ogłoszony był przez Urząd m.st. Warszawa Centrum Komunikacji Społecznej Wydział Projektów Interdyscyplinarnych.

Cele strategiczne projektu:
      - Niemarnowania jedzenia w szkole.
      - Uświadomienie całej społeczności szkolnej wagi problemu i konieczności zaangażowania wszystkich jej członków na rzecz ograniczenia marnowania jedzenia w szkole.
      - Wypracowanie przez uczniów sposobów na niemarnowanie żywności w szkole.
      - Dostarczenie uczniom wiedzy na temat skutków wyrzucania jedzenia i ich wpływu na środowisko.
      -  Uświadomienie uczniom, jakie nakłady pracy trzeba ponieść, żeby jedzenie znalazło się na ich stołach.
      - Zdobycie praktycznych umiejętności, jak wykorzystać jedzenie o bliskim terminie przydatności.

Zajęcia prowadzone były na Zajęciach z wychowawcą oraz po zajęciach lekcyjnych przez koordynatora projektu p. Justynę Najdę oraz p. Marzenę Kabat- wychowawcę klasy 6C. Przeprowadzono 4 zajęcia metodą warsztatową oraz 2- godzinne zajęcia kulinarne.

Metody realizacji projektu:

Pogadanki, dyskusje, burza mózgów, układanie haseł, prezentacje, filmiki edukacyjne, wykonywanie plakatów i prac plastycznych, warsztaty kulinarne

Formy pracy:

Praca zespołowa (cała klasa) oraz praca w grupach liczących kilka osób

Rezultaty projektu:

- Wzrost świadomości uczniów i ich rodziców nt. marnowania jedzenia i jego negatywnych skutków dla środowiska.

- Przeprowadzenie rozmów z obsługą kuchni nt. marnowania jedzenia przez dzieci korzystające z posiłków.

- Ankieta dla uczniów i rodziców opinii nt. marnowania jedzenia oraz sposobów zapobiegania temu zjawisku.

- Prezentacja wyników na plakatach, ulotkach, w librusie (wrzesień – oficjalne zakończenie projektu)

- Zorganizowanie w szkole miejsca (stolik, półka) służącego do dzielenia się jedzeniem (od września).

Projekt realizowany przez Panią Marzenę Kabat i klasę 6C.