• eTwinning

      • Powrót do Listy

         

        to nazwa jednego z programów Unii Europejskiej, którego celem jest umożliwienie, za pośrednictwem Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych (TIK), współpracy i kontaktu między szkołami i przedszkolami z wielu państw europejskich (także spoza UE), aby nauczyciele i uczniowie realizowali międzynarodowe i wewnątrzkrajowe projekty.

        Jakie korzyści niesie eTwinning?

        Uczniowie - rozwijają umiejętności językowe - zarówno bierną jak i czynną znajomość języka angielskiego. Co więcej, praca metodą projektową daje możliwość współpracy z kolegami i koleżankami z klasy a także dziećmi z innego kraju, co pomaga im rozwijać umiejętności społeczne. Ponadto, współpraca międzynarodowa kształtuje u uczniów postawy tolerancji, otwartości na świat i szacunku do innych kultur.

        Nauczyciele - wymieniają się doświadczeniami, doskonalą własną praktykę wzbogacając ją o nowe rozwiązania, które umożliwiają osiągnięcie wyższych rezultatów dydaktyczno – wychowawczych.

        Szkoła – podnoszenie jakości pracy poprzez stosowanie aktywizujących metod pracy i nowych rozwiązań w zakresie TIK oraz promocja szkoły w środowisku lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym.

        eTwinning w SP 400 

        Od września klasa 5B realizuje swój pierwszy projekt eTwinning pt. „Magia książek Julii Donaldson”. Jest to projekt, który ma na celu szerzenie idei czytelnictwa wśród uczniów z wykorzystaniem Technologii Informacyjno-Komunikacyjnych. Ma zachęcać i motywować uczniów do nauki języka angielskiego oraz czerpania radości z czytania książek. Celem projektu jest pokazanie uczniom, że czytanie książek, dzięki wykorzystaniu różnorodnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, może iść w parze z mediami elektronicznymi.

                                                                         

         

        NASZA PRACA w ramach projektu eTwinning

        Razem ze szkołą w Turcji poznajemy twórczość Julii Donaldson, pracujemy metodą projektową oraz wykorzystujemy Technologie Informacyjno-Komunikacyjne do nauki języka angielskiego. Przeczytaliśmy już kilka książek i nauczyliśmy się wielu nowych słówek w języku angielskim. Zagraliśmy również w ciekawe gry online, które pomogły nam lepiej zrozumieć opowiadania Julii Donaldson oraz utrwalić znajomość słownictwa. Oto efekty naszej pracy.

        ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI w ramach projektu eTwinning

        Co roku 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (World Book and Copyright Day)- dzień ustawiony przez UNESCO w 1995 roku. W związku z tym, że nasz projekt eTwinning jest projektem czytelniczym, od początku wiedzieliśmy, że będziemy świętowali wspólnie ten dzień. Z tej okazji połączyliśmy siły na języku angielskim i plastyce, tworząc oryginalne i niepowtarzalne zakładki do książek - efekty tej współpracy prezentujemy poniżej.

        To jednak nie wszystko! W ramach projektu eTwinning, napisaliśmy wspólnie ze szkołą w Turcji naszą pierwszą książkę - opisaliśmy w niej dalszy ciąg przygód bohaterów, których poznaliśmy w trakcie realizacji innowacji czytelniczej, a także zilustrowaliśmy ich przygody. Zapraszamy Was do lektury. Link do książki:

        https://liblink.pl/SueOIrRtxI

          

         

         

        EFEKTY NASZEJ PRACY w ramach projektu eTwinning

        Czas szybko płynie i niestety nasz projekt też zmierza ku końcowi. Zapraszamy Was więc na krótką relację z tego, co udało nam się osiągnąć - zapraszamy do lektury naszej gazety :)
        https://liblink.pl/exXaGZ86YC

         

        KRAJOWA ODZNAKA JAKOŚCI

        dla naszego projektu

         

        Wspaniała wiadomość dla uczniów klasy 5B, którzy przez cały rok szkolny pracowali nad projektem „Magia książek Julii Donaldson”.

        Spieszymy donieść, że wczoraj tj. 15 czerwca Krajowe Biuro eTwinning w Polsce przyznało nam Krajową Odznakę Jakości.

         

        Celem przyznawania Krajowej Odznaki Jakości jest wyróżnienie nauczycieli i szkół, których działania w ramach eTwinningu reprezentują wysoki poziom. Dla nauczycieli jest to uznanie ich pracy, dla uczniów większa motywacja do prowadzenia zaplanowanych działań, a dla szkoły – publiczne potwierdzenie zaangażowania i dążenia do jakości oraz otwartość na współpracę europejską.

         

         

        Nasz projekt został poddany ocenie pod kątem następujących pięciu kryteriów merytorycznych:

        • Innowacje pedagogiczne i kreatywność – w jaki sposób przebiegała praca z uczniami, jakich innowacyjnych i kreatywnych metod użyliśmy do zaangażowania ich w działania i do realizacji planu.
        • Integracja z programem nauczania – w jakiś sposób wkomponowaliśmy projekt w program nauczania języka angielskiego , jakie umiejętności i kompetencje rozwinęły  podejmowane aktywności.
        • Współpraca szkół partnerskich – zadania nad którymi nasi uczniowie pracowali wspólnie zarówno w klasie, jak i w ramach współpracy z uczniami z Turcji.
        • Wykorzystanie technologii – jak wykorzystaliśmy technologię, aby wzbogacić działania projektowe, w jaki sposób zadbaliśmy o e-bezpieczeństwo i ochronę praw autorskich.
        • Rezultaty, wpływ, dokumentacja – jak podjęte działania wpłynęły na rozwój uczniów i warsztat pracy nauczyciela, jakie korzyści odnieśli członkowie projektu i szkoły oraz najważniejsze rezultaty współpracy.

         

        Bardzo nas cieszy to wyróżnienie, ale nie spoczywamy na laurach i już myślimy o kolejnym projekcie 😊.

         

         
         
    • Każdy Polak pisze poprawnie po polsku

    • INNOWACJA  PEDAGOGICZNA

      TEMAT: Każdy Polak pisze poprawnie po polsku. 

      Autor innowacji: mgr Marzena Kabat

      Adresaci innowacji: uczniowie klasy 4b i 4c SP 400 w Warszawie

      Innowacja pedagogiczna realizowana była w terminie : październik 2020r. – czerwiec 2021r. i miała na celu poprawę stanu ortografii wśród uczniów klasy IVb i IVc.

      Celami  innowacji  pedagogicznej było:

       

      • zdobywanie wiedzy i umiejętności w sposób kreatywny i atrakcyjny dla uczniów,
      • rozwijanie zainteresowania uczniów językiem jako składnikiem dziedzictwa kulturowego,
      • doskonalenie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce,
      • wdrażanie do samokształcenia i samodzielności
      • wykorzystanie metod ICT w zdobywaniu wiedzy i umiejętności z wykorzystaniem platformy edukacyjnej Insta.ling.pl,
      • wzbogacanie słownictwa ucznia,
      • udział uczniów w konkursach ortograficznych

       

      Uczniowie zostali zarejestrowani przez  nauczyciela j. polskiego  do platformy Insta.ling.pl. Każdy uczeń otrzymał swój login i hasło. Rodzice również otrzymali swoje loginy i hasła, aby móc pomagać/kontrolować/wspierać swoje dzieci w nauce ortografii.

      Przez cały okres trwania innowacji nauczyciel prowadził lekcje tematyczne, na których uczniowie poznawali zasady ortografii, uczyli się posługiwania słownikiem ortograficznym, rozwiązywali gry ortograficzne ( rebusy, krzyżówki, uzupełnianki, wykreślanki, ćwiczenia ortograficzne)

      Jednocześnie korzystali z platformy Insta.Ling.pl. Na podstawie słówek umieszczanych przez nauczyciela wykonywali ćwiczenia. Po zakończonym etapie nauki słówek uczniowie pisali dyktando lub kartkówkę online na platformie.

      Każdego miesiąca wyłaniani byli mistrzowie ortografii, którzy otrzymywali bardzo dobre, dobre oceny lub plusy  za aktywność ortograficzną.

      W marcu odbył się Międzyklasowy Konkurs Ortograficzny online - w 3 etapach:

      I etap – dyktando pisali wszyscy uczniowie klasy 4b i 4c, do II etapu przeszło 12 uczniów, a w III etapie walczyło 10 uczniów.

       

      W maju uczniowie klasy IV b i IV c zostali zgłoszeni do ogólnopolskiego Wiosennego Wyzwania, które polegało na tym, że uczniowie rozwiązywali codzienną sesję, a system wskazywał na koniec każdego tygodnia 10 najlepszych uczniów z klasy, którzy przepracowali największą liczbę dni w danym tygodniu. Suma dni przepracowanych przez top 10 uczniów była tygodniowym wynikiem klasy. Co tydzień każdy z uczniów ma szansę na dostanie się do top 10 swojej klasy i wyróżnienie się na tle swoich kolegów i koleżanek.

       W wyniku pracy uczniowie klasy IVb otrzymali wyróżnienie za zdobycie 104 pkt na 210 pkt możliwych. Uczniowie IV c uzyskali w wyzwaniu 149 pkt na 210 pkt możliwych  również zdobyli wyróżnienie za bardzo dobre wyniki oraz dyplomy dla klasy! Dwie uczennice kl. 4c: Konstancja Black i Vitalina Borsukyvych zdobyły wyróżniający wynik w Wiosennym Wyzwaniu InstaLing 2021 i otrzymały indywidualne dyplomy.

      Efekty innowacji:

      Dla szkoły:

      • wzbogacono ofertę edukacyjną szkoły;
      • uatrakcyjniono zajęcia lekcyjne z języka polskiego;
      • budowano pozytywny wizerunek szkoły;
      • podniesiono jakość pracy szkoły poprzez nabytą wiedza i umiejętności
      • doskonalono umiejętności ICT.

      Uczniowie objęci innowacją:

      • potrafią poprawnie zapisywać wyrazy z trudnością ortograficzną;
      • stosują poznane zasady ortograficzne;
      • wykazują spostrzegawczość i czujność ortograficzną;
      • pracują systematycznie;
      • sprawnie korzystają z platformy Insta.Ling.pl
      • brali udział w konkursach klasowych, międzyklasowych i ogólnopolskich, odnosząc sukcesy indywidualne i zespołowe.

      Po zakończeniu innowacji należy stwierdzić, iż innowacja pedagogiczna „ Każdy Polak pisze poprawnie po polsku” przyniosła pozytywne, oczekiwane rezultaty, a założone cele zostały osiągnięte. Większość uczniów poprawiła poprawność ortograficzną zapisu. Ilość popełnianych błędów zmniejszyła się. Wzrosła też uważność i świadomość ortograficzna uczniów.

      Zajęcia o tematyce ortograficznej oraz platforma Insta.Ling.pl okazały się atrakcyjne, a uczniowie z dużym zaangażowaniem w nich uczestniczyli. Chętnie rywalizowali ze sobą w dyktandach i kartkówkach ortograficznych. Zauważyli, że systematyczna praca i pokonywanie  trudności przynosi pozytywne rezultaty.

      Opracowanie: mgr Marzena Kabat - nauczyciel języka polskiego

    • O krok od antyku

    • PROJEKT „ O KROK OD ANTYKU”

      W roku szkolnym 2020/2021 i dzięki współfinansowaniu z Biura Edukacji m.st. Warszawy Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii uczniowie Naszej szkoły realizowali projekt „O KROK OD ANTYKU”.

      GŁÓWNY CELEM projektu  było poznanie historii i kultury starożytnej.

      UCZESTNICY PROJKTU: uczniowie klasy 6a i 7b

      SZKOLNY KOORDYNATOR PROJEKTU: Marzena Kabat – nauczyciel j. polskiego

      KORZYŚCI  z udziału w projekcie:

      Dla uczniów:

      1. 14 zdalnych lekcji dotyczących historii starożytnej Grecji i Rzymu;
      2. przybliżenie  głównych bohaterów epoki, których dokonania stanową podwaliny kultury europejskiej;
      3. wykłady on-line na temat najciekawszych wydarzeń z  historii starożytnej;
      4. ciekawostki z tereny starożytnej Grecji i Rzymu;
      5. nauka łacińskich słów, powiedzeń, przysłów;
      6. udział w konkursie historyczno – plastycznym; integracja zespołu klasowego poprzez pracę w grupach zadaniowych;

       

      Dla nauczycieli:

      1. poszerzenie swojej wiedzy o nowe informacje, ciekawostki, którymi można wzbogacać inne lekcji języka polskiego i historii;
      2. pokazanie uczniom innych form zdobywania wiedzy;
      3. uatrakcyjnienie procesu uczenia się;
      4. rozwijanie zainteresowań uczniów;

      Dla szkoły:

      1. podnoszenie jakości pracy szkoły poprzez umożliwienie uczniom udział w projekcie;
      2. stosowanie aktywizujących metod i form pracy;
      3. stosowanie nowych rozwiązań w zakresie TIK;
      4. promocja szkoły w środowisku lokalnym i ogólnopolskim;

       

       

       

       

       

       

       

    • Szkoła w sąsiedztwie

      • PROJEKT "SZKOŁA W SĄSIEDZTWIE"

      • Projekt został przygotowany przez fundację „Pole dialogu” ze środków m.st. Warszawy. Jego celem było wzmacnianie więzi sąsiedzkich z nowo otwartą szkołą.

        Podczas podjętych działań młodzież poznała podstawowe narzędzia socjologiczne i nawiązała relacje z podobnymi do siebie osobami, którym zależy na rozwoju lokalnych społeczności.

        Spotkania z mentorem z fundacji oraz szkolnymi opiekunami projektu inspirowały uczniów do działań na rzecz lokalnej społeczności.

        Podsumowanie projektu realizowanego przez uczniów kl. 6a, 7b i 8a miało doprowadzić do zorganizowania mini-wydarzenia dla sąsiedztwa/lokalnej społeczności. Niestety, ze względu na pandemię, nasze działania zostały ograniczone.

        Dlaczego warto?

        • Uczniowie poznali mechanizmy badań społecznych i podstaw socjologii.
        • Każdy z uczestników otrzymał dyplom uczestnictwa w projekcie.
        • Wolontariusze mieli możliwość współpracy z instytucjami działającymi w dzielnicy Wilanów.
        • Przygotowana została prezentacja pracy młodzieży i zaprezentowana na forum szkoły oraz poniżej.

        Prezentacja_pracy_mlodziezy.pdf

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 400 w Warszawie im. Marii Skłodowskiej - Curie
      • sekretariat 22 300 42 51 intendent 22 300 42 53 wynajmy 22 300 42 53 kierownik gospodarczy 22 300 42 52 kadry 22 300 42 51 wew. 135 gabinet pielęgniarki 22 300 42 51 wew. 136 gabinet pedagoga specjalnego 22 300 42 51 wew. 143 gabinet pedagogów 22 300 42 51 wew. 109 gabinet psychologów 22 300 42 51 wew. 108 gabinet logopedy 22 300 42 51 wew. 107 biblioteka 22 300 42 51 wew. 111
      • ul. Oś Królewska 25, 02-972 Warszawa 02-972 Warszawa Poland
      • NIP 951-250-51-33
      • poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 8.00-11.00 13:00-16:00 środa - dzień pracy wewnętrznej, bez interesantów Sekretarz szkoły: Małgorzata Obszyńska, Anna Traczyk
    • Logowanie