NAUCZANIE DWUJĘZYCZNE W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 400

W ROKU SZKOLNYM 2024/2025

Nauczanie dwujęzyczne w Szkole Podstawowej nr 400, w roku szkolnym 2024/2025, odbywać się będzie w dwóch językach: polskim i angielskim. Oznacza to, że oprócz zwiększonej liczby godzin języka angielskiego (5), wybrane przedmioty (geografia, wiedza o społeczeństwie i biologia)* również prowadzone będą w języku angielskim. W Szkole Podstawowej nr 400 uczą nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie edukacji dwujęzycznej.

Na czym polega nauka w klasie dwujęzycznej:

• W klasie dwujęzycznej uczniowie mają możliwość rozwijania swoich umiejętności językowych na zajęciach z języka angielskiego w wymiarze pięciu godzin tygodniowo.

• Dodatkowo w języku obcym nauczane będą dwa przedmioty (geografia, biologia)*.

• Przedmioty te są prowadzone w języku polskim przez nauczyciela dwujęzycznego. Na początku, prowadzący uzupełnia zajęcia słownictwem z języka obcego. Wraz ze wzrostem umiejętności uczniów, zwiększa zakres treści nauczanych w drugim języku.

• Podczas lekcji w języku obcym stosowane są różnorodne materiały dydaktyczne, rzadziej polskie podręczniki, częściej źródła w języku obcym.

• To nauczyciel dokonuje wyboru i tworzy swego rodzaju bazę materiałów. Nauczanie odbywa się na podstawie programów własnych, stworzonych przez nauczycieli poszczególnych zajęć. Programy te zawierają bardzo dużo elementów kulturoznawczych krajów danego obszaru językowego, a treści nauczania są skorelowane z programami nauczania poszczególnych przedmiotów.

Zalety nauczania dwujęzycznego:

• jest metodą promowaną w Europie i na świecie,

• pomaga szybciej i lepiej opanować język obcy,

• pozwala przyswoić różnego rodzaju treści w bardzo naturalnych sytuacjach,

• pozwala na codzienne konwersacje i stały kontakt z językiem,

• poszerza wiedzę na temat krajów języka obcego, związaną z kulturą, historią, geografią, literaturą, polityką, życiem codziennym itd.

• otwiera uczniów na świat, poszerza horyzonty, uaktywnia, uczy kreatywności, tolerancji, ciekawości świata, życia i ludzi,

• może być doskonałym przygotowaniem do nauki w klasie dwujęzycznej w liceum i/lub do matury dwujęzycznej, certyfikatu Cambridge English np. FCE lub innych na wyższym poziomie.

Wybrane projekty edukacyjne dedykowane uczniom klas dwujęzycznych:

• Global Scholars, to innowacyjny program dotyczący edukacji o świadomości globalnej. Obecnie w programie biorą udział 32 miasta z 19 krajów. Program realizowany jest na bezpiecznej platformie internetowej, rozwijając poczucie globalnego obywatelstwa, jednocześnie poszerzając wiedzę uczniów w danym przedmiocie w języku angielskim oraz wykorzystując technologie informacyjno-komunikacyjne, łączy uczniów z różnych państw i kultur, oferując globalną wymianę doświadczeń młodzieży, która nie byłaby możliwa bez postępu technologicznego.

• eTwinning - międzynarodowy projekt edukacyjny eTwinning, to społeczność szkolna, gromadząca szkoły z całej Europy, współpracująca za pomocą mediów elektronicznych. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę. Program zgromadził już ponad 700 tysięcy nauczycieli ze 206 tysięcy szkół, którzy łącznie zrealizowali już 90 tysięcy różnorodnych projektów.

* lista przedmiotów nauczanych dwujęzycznie może się zwiększyć

Dodatkowo organizowane będą:

·         Warsztaty prowadzone w języku angielskim.

·         Spotkania autorskie.

·         Wyjścia do teatru.

·         Zajęcia z native speakerem.