POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA

• Wsparcie psychiatry, psychologa, psychoterapeuty dla młodych mieszkańców Warszawy

Uprzejmie informujemy, że w styczniu 2022 r. rozpocznie działalność Wawerskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży z siedzibą przy ul. Błękitnej 36. Centrum zapewni szereg działań indywidualnie dopasowanych do potrzeb pacjenta. Między innymi:

• wsparcie psychiatry, psychologa, w tym psychoterapeutów,
          •  oddziaływania terapeutyczne (w tym terapię indywidualną, rodzinną, zajęciową, opiekę psychiatryczną).

W placówce będzie można również skorzystać z pomocy:

•  pedagoga specjalnego
          •  neurologopedy
          •  fizjoterapeuty

Wizyty w środku będą bezpłatne i nie będzie wymagane skierowanie. Zapisy i kontakt telefoniczny do placówki: tel. 22 439-93-80, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00.

W placówce mieścić się będzie :

• Oddział Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny
          • Poradnia Zdrowia Psychicznego
          • Poradnia Psychologiczna

Opieka psychologiczna i psychoterapeutyczna w miejskich przychodniach

W ramach systemu opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży w Warszawie działają również ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Placówki zapewniają szybki kontakt ze specjalistami oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży oferowane przez psychologów, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych. Ośrodki oferują m.in. porady psychologiczne i diagnostyczne, sesje psychoterapii (indywidualnej, rodzinnej, grupowej), wizyty i porady.

Przykładem takiej placówki jest Centrum TOGO prowadzone przez Warszawski Szpital dla Dzieci. Ośrodek posiada oddziały na Białołęce (w poradni przy
          ul. Przykoszarowej 16) oraz w Śródmieściu (al. Wyzwolenia 6). Opieką TOGO są objęte dzieci młodzież do 21. roku życia oraz ich rodziny i opiekunowie prawni.

W miejskich podmiotach leczniczych od lat funkcjonują również poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży:

• w przychodnie przy ul. Kochowskiego 4 (dzielnica Żoliborz) Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz – tel. 22 839 47 36;
          • w przychodni przy ul. Szlenkierów 10 (Dzielnica Wola) Samodzielnego Publicznego Zakład Opieki Zdrowotnej Warszawa Wola-Śródmieście – tel. 22 299 26 17;
          • w przychodni przy ul. Zamiany 13 (Dzielnica Ursynów) Samodzielnego Publicznego Zakład Opieki Zdrowotnej Warszawa-Ursynów – tel. 22 644 83 18;
          • w przychodni przy ul. Styrskiej 44 (Dzielnica Praga Południe) Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Praga Południe –  tel.  22 810 44 36;
          • w przychodni przy ul. Jagiellońskiej 34 (Dzielnica Praga Północ) Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa Praga-Północ – tel. 22 619 61 98.

W strukturze Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota funkcjonuje również dzienny oddział opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej oraz psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Jest zlokalizowany przy ul. Sosnkowskiego 18 (dzielnica Ursus). Młodzi pacjenci mogą skorzystać z leczenia oraz rehabilitacji; oddział udziela również konsultacji edukacyjnych dla ich rodzin.

Środowiskowe centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży

Dzięki wsparciu unijnemu oraz dotacjom z miasta, Szpital Wolski uruchomił Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży z terenu dzielnicy Wola. W ciągu najbliższych dwóch lat ośrodek zapewni pomoc dla blisko 2 tys.  młodych pacjentów i ich rodzin.

Kolejne 5 tys. dzieci i młodzieży z Ochoty, Śródmieścia i Ursusa, będzie miało możliwość skorzystania z drugiego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, prowadzonego w partnerstwie przez Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ochota. Projekt pn. „Po zdrowie razem”, finansowany ze środków unijnych, oferuje usługi szybkiej interwencji psychologicznej, zlokalizowanej najbliżej miejsca zamieszkania młodego pacjenta.

W obu centrach proces zdrowienia dzieci i młodzieży będzie opierał się na kompleksowej opiece medycznej, ale również na indywidualnym wsparciu społecznym i stałym kontakcie z pacjentami.

Aktualna baza ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej funkcjonujących na terenie Warszawy jest dostępna na stronie internetowej Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ: http://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta